كشف گور ۳ هزار ساله يک هنرمند فلزکار در اسپيدژ

كشف گور ۳ هزار ساله يک هنرمند فلزکار در اسپيدژ

به همراه اين هنرمند ابزاري چون درفش‌، سنبله‌هايي با نقش چكش، يك ملاقه مفرغي و سنگ چاقو تيزكن، همچنين ظرف آب براي منجمد كردن مس و مفرغ دفن شده است.

 بررسي‌ها در محوطه سه هزار ساله اسپيدژ،‌ باستان‌شناسان را به قبري هدايت كرد كه هنرمندي فلزكار با تمام وسايل كار خود در آن خفته بود.
اشياي داخل اين قبر نشان مي‌دهد كه سه هزار سال پيش در اسپيدژ،‌ هنر فلزكاري در اوج پيشرفت خود به ساير نقاط عرضه مي‌شده است.
اسكلت هنرمند فلزكار،‌ همچنين اشياي داخل آن اكنون از سوي باستان‌شناسان در حال بررسي است و آنان قصد دارند كاربرد دقيق تمامي ابزارهاي به دست آمده را شناسايي كنند. اين نمونه تنها يكي از نمونه‌هاي بسيار منحصر بفرد در اسپيدژ است .پيش از كارشناسان ، حفاران غيرمجاز بسياري از قبور اين محوطه را تخريب كرده بودند.
«محمد حيدري»، باستان‌شناس و سرپرست گروه كارشناسي اسپيدژ در اين باره گفت: «به همراه هنرمند فلزكار دراين گور وسايل وابزار وي نيز دفن شده است. اين ابزار عبارتند از: درفش‌ها، سنبله‌هايي كه نقش چكش را داشتند با سرهاي گرد و تخت، يك ملاقه مفرغي و سنگ چاقو تيزكن، همچنين ظروف آب براي منجمد كردن مس و مفرغ. اين ابزار ها نشان مي‌دهد كه در اسپيدژ هنر فلزكاري در بهترين شكل خود ارايه مي‌شده و مردم اين منطقه با اين علم آشنايي كامل داشته‌اند.»
«حيدري» گفت: «در كنار اين اشيا،‌ پيكره مفرغي يك سگ ديده مي‌شود كه تنها يك سانتي متر طول دارد. اين پيكره مفرغي نشان مي‌دهد كه ابزار فلزكاري در بيش از سه هزار سال پيش بسيار دقيق و ظريف بوده و مي‌توان با‌ آنها ظروف و پيكره‌هايي بسيار ظريف و كوچك ساخت و شواهد نشان مي‌دهد كه اين هنر و اشياي ساخته شده به ساير نقاط كشور و تمدن‌هاي باستاني ديگر عرضه مي‌شده است.»
در جريان اين بررسي‌ها، باستان‌شناسان به اطلاعات بسيار وسيع و غني از اين محوطه دست پيدا كردند.‌ اين محوطه در حال حاضر نياز مبرمي به پژوهش،‌ حفاري و كاوش دارد.
اسپيدژ در 30كيلومتري شهر بزمان قرار گرفته است. اين محوطه بيش از سه هزار سال قدمت دارد و متشكل از دو قبرستان پيش از تاريخ است

/ 1 نظر / 16 بازدید
zorba

غالبا زبانی برای واگويه کردن قدرت اکسيری گدشتگان نداشتم.. همه هر چه بود چيزی نبود جز انگشت حيرتی به دندان و هق هق ناله ای از فراق... پايدار باشيد و سرفراز