مصاحبه با يک ناظر

واقعیتی دیگر

 

مصاحبه با یک ناظر عینی:
اقای ع .س   شما به عنوان يک بازديدکننده از اين منطقه چه حرفی برای ما داريد؟
در یک از روزهای عید نوروز بنده با عده ای از دوستان برای بازدید از  منطقه باستانی اسپیدز  سفر کردیم که ساعت 5 بعد از ظهر  به آن محل رسیدیم  اما متاسفانه  هیچ نوع حفاظتی از منطقه صورت نگرفته بود  در صورتی که ادعای مسئولین در این بود  که منطقه تحت حفاظت میراث فرهنگی استان  می باشد. و در جلسات عمومی بخش بزمان  اعلام کرده بودند که مبلغی   بالغ بر  صد میلیون ریال برای ساخت و تجهیز حفاظتی منطقه تصویب شده است که  در اواخر سال 83 شروع به کار بکنند حتی زمین منطقه را از شورای اسلامی روستای مکسان صورتجلسه نموده  و تحویل گرفته اند اما هیچ نوع اقدامی تاکنون انجام نگرفته است(عرشیا:صد میلیون را زیر مرغ گذاشته اند که چند برایر شوند ).بعد از یک سال از غارت محل دنبال سارقین می گردند آیا می شود دنبال سر نخ بعد از مدتی گشت در صورتی که ممکن است و یا شاید بگوئیم صد در صد آن عتیقه ها  به خارج کشور رفته و شاید در موزه های اروپا  سراغ آن را بتوان گرفت و شاید دور از امکان نباشد که در موزه های داخلی به نام مناطق دیگر نمایش داده شوند.
خلاصه بعد از مدتی اداره آگاهی ایرانشهر به منطقه می آیند و از معتمدین شهر بازجوئی می کنند و می گویند که شما آیا سارقین را می شناسید و بنده و همه آقایان به آنها می گویم مگر سارقین در خانه ما هستند و شما باید این سئوال را از مسئولین  آثار باستانی استان سئوال  نمائید که چرا هیچ تعهدی نسبت به ای مسئله مهم ندارند فقط یک شکوائیه تنظیم می کنند و به دادگاه عمومی بزمان و اداره آگاهی  می دهند
.و در پایان امیدورام که مسئولین ذیربط  به این مسئله مهم مثل مسئله سیستان توجه نمایند
و  عرشیا در  پایان از آقای ع . س کمال تشکر را بابت همکاری دلسوزانه شان دارد

 

/ 2 نظر / 17 بازدید
محمد جواد خانزادی

باتشکر شما عزیزان که اطلاعات جامعی در مورد اسپیدز درج نمودید. من عاشق اسپیدز بزمان هستم و به همین دلیل سفری به آنجا داشتم که خیلی برام جالب بود. اسپیدز بهشت باستان شناسان ایران است.

شپك شنكك

خيلي با حاله كاكو