باندهای مسلح و مافیا، ۷ گورتاریخی را در «اسپیدژ»غارت کردند

    

 هشدار.......!!!

تا سه چند وقت  آینده هیچ نشانی از اشیای باستانی گورستان اسپیدژ باقی نمانده و حفاران غیر مجاز که بیشتر مسلح هستند، این گورستان را یکسره از اشیای باستانی خالی خواهند کرد.
حفاران و قاچاق چیان و ابسته به باندهای قدرت ،باز هم به گورستان پنج هزار ساله «اسپیدژ» در سیستان و بلوچستان حمله کرده و بیش از هفت گور باستانی را حفاری و اشیای گران‌قمیت آن را به یغما بردند.
میدان باستانی «اسپیدژ» که متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد است، یکی از کم شمار گورستان‌های باستانی است که رکورد حفاری‌های غیر مجاز در ایران را شکسته و به دلیل سخت گذر بودن این منطقه هیچگونه نگهبانی و مراقبتی در آن انجام نمی‌گیرد.
چندی پیش این تصمیم گرفته شد که پایگاه نگهبانی در این منطقه ساخته شود. اما این تصمیم تنها در حد یک سخن باقی‌مانده و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا سه ماه دیگر هیچ نشانی از اشیای باستانی گورستان اسپیدژ باقی نمانده و حفاران غیر مجاز که اغلب مسلح هستند، این گورستان را یکسره از اشیای باستانی خالی می‌کنند.
هفته گذشته حفاران غیر مجاز باز هم به گورستان «اسپیدژ» آمده و هفت گور دیگر را باز کردند. آنان تمامی اشیای داخل این گورها را با خود از گورستان بیرون بردند و اکنون درون این گورها یکسره خالی است. این در حالی است که درون هر گور پنج هزار ساله در اسپیدژ از بیست و پنج تا هشتاد شی باستانس وجود داشته است که همگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند و به جرات می‌توان گفت نمونه آن در هیچ کجای دنیا پیدا نمی‌شود.این حفاران غیر مجاز مسلح هستند و هیچ کس نمی‌تواند از کار آنان جلوگیری کند. این محوطه بسیار ناامن شده و افراد محلی نیز در برابر حفاران غیر مجاز مقاومتی از خود نشان نمی‌دهند. میانگین، در هر هفته بیش از دو بار در گورستان باستانی اسپیدژ حفاری غیر مجاز انجام می‌شود. این تعداد نشان می‌دهد که در هر دو روز یکبار بیش از پنج گور باستانی در «اسپیدژ» به دست حفاران غیر مجاز غارت شده و توسط قاچاقچیان اشیای عتیقه به نقاط مختلف جهان فرستاده می‌شود. گورستان پنج هزار ساله اسپیدژ، در چهل کیلومتری بخش «بزمان» قرار دارد.

/ 3 نظر / 41 بازدید
محمد کاشی

باسلام وعرض خسته نباشید خدمت شما ودوستان گرامیتان .هر جای از این خاک ایران که نقشی از زیر خاک بیرون کشیده میشود شما نمیدانید چه حالی به من دست میده خیلی دوست دارم با یک تیمی که خود را وقف این کار کرده اند همکاری کنم ضمنا رشته من معماری در مقطع کاردانی می باشد لطفا مرا راهنمایی کنید باتشکر فراوان

اربابی

سلام وب خوبی داری خوشحال میشم به ماهم سربزنی

عبدالمحسن

خداوند میفرماید: ( قل هل ننبئکم بالاخسرین اعمالا؟ الذین ضل سعیهم فی الحیاة الدنیا و هم یحسبون انهم یحسنون صنعا ) یعنی: بگو آیا شما را آگاه کنم از کسی که از همه کس در اعمالش زیانکارتر است؟ کسانی که عملشان در دنیا هیچ ارزشی ندارد ولی فکر میکنند که بهترین عمل کنندگان هستند.