دومين تصوير انسان بدون تن‌پوش در اسپيدژ کشف شد

                      تمدن اسپیدز  شی کشف شده از اسپیدز

کشف تصوير مردي بدون تن‌پوش روي ظرف سفالي در گورستان باستاني اسپيدژ ، تعجب باستان‌شناسان را برانگيخت.

تهران،ميراث‌خبر_
 ميراث استانها، حسن ظهوري_ دومين نقش انسان که مردي برهنه را روي يک ظرف سفالي نشان مي‌دهد در پنجمين فصل کاوشهاي باستان‌شناسي گورستان پيش از تاريخي اسپيدز کشف شد.

«محمد حيدري»، باستان‌شناس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان سيستان و بلوچستان و سرپرست هيات کاوش در اسپيدز در اين باره گفت: «سفالي که اين نقش روي آن وجود دارد با خميره اي به رنگ قرمز ساخته شده و مي‌توان دريافت صنعتگر آن هنگامي که سفال هنوز خيس بوده با استفاده از ني‌ريز نقش مرد را روي آن تصوير کرده است.»

به گفته حيدري، اين نقش کاملا به صورت تمثيلي کشيده شده و صنعتگر آن سعي داشته با گود کردن بخشهايي از سفال اين اثر را خلق کند.

نقش به دست‌آمده نشان مي‌دهد نقاش با استفاده از ضربه زدن توسط يک ني‌ريز، سر مرد را خلق کرده و سپس با ايجاد خطوطي بدن و پاها را تمثيل کرده است.

نخستين نقش انسان کشف‌شده در کاوشهاي باستان‌شناسي اسپيدزمربوط به سال 82 بوده و تصوير زن و مردي را در حال رقص نشان مي‌دهد.به جز اين دو نقش انساني، تنها نقوش هندسي و حيواني توسط باستان‌شناسان در اسپيدز يافت شده است.

حيدري در مورد تفاوت ميان نقش جديد مرد برهنه با نقش زن و مرد در حال رقص توضيح داد:«نقش زن و مرد به صورت نقش برجسته روي سفال ديده مي‌شود که به آن نقش مثبت گفته مي‌شود. اما نقش مرد برهنه تنها با گود کردن بخشهايي از سفال کشيده شده است و به آن نقش منفي گفته مي‌شود.»

نقوش انساني از جمله مهمترين نقشهاي ظروف پيش از تاريخي و دوره تاريخي هستند که کمتر در محوطه‌هاي باستاني ديده مي‌شوند.

 کشف چنين نقوشي جزو بزرگترين شانسهاي باستان‌شناسي است.
 
اسپيدز تا کنون مورد سودجوييهاي بسياري از سوي حفاران غيرمجاز قرار گرفته و بخشهاي زيادي از اين گورستان تخريب شده است

/ 18 نظر / 64 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ياور .م

درود بر شما . نخست اینکه از آشناییتان خرسندم و دویٌم ، شگفت زده شدم ، چراکه این مورد را در جراید نخواندم !! ... یک سوال دارم آیا شما دیرین شناس هستید ؟ فروتننانه بگویم که در این مورد یک سوال دارم ... بدرود .

ابا محمد

سلام عليک. به ماهم سر بزن. موفق باشيد. ان شالله

منم

سلامعليکم به ما هم سر بزن بد نميبينيد!!!

افسانه

سلام عذرمی خواهم که با این همه تاخیر آمدم سراغ شما امیدوارم که عذر مرا بپذیرید برایتان آرزوی موفقیت می کنم متاسفانه عکسی برای من باز نشد توی این شبهای قدر مرا از یاد مبرید

سلیم

چون ايران مباشد تن من مباد باارزوی توفيق روز افزون به شما عرشيای عزيز اميدوارم در تمامی مراحل زندگانی موفق باشيد انشااله روزی برسدکه همگان بداننداسپيدز قلب تپنده بلوچستان است وسرقت اشياءان وانتقال به سگستان وادعای براينکه از شهرسوخته کشف شده اند هيچ به قدمت چندصد ساله ان نمی افزايد.وازقدمت بيش ار۷هزارساله اسپيدز.گيل گميش نمی کاهد.

سيد رضا

مطالب شما را خواندم و بسيار خوشحال شدم بخاطر احساس نيک شما در داشته های تاريخي. من در بلخ کار ميکنم و در باره تمدن باختری ولی کار اينجا مثل آنجا نيست خيلی سخت است ولی با آماده شدن وبلاگ جديد برايتان خواهم فرستادولی کدام باستانشناس فعلا رزی آن کار ميکند؟

شهاب

سد سیوند و عوامفریبی در چند ماه اخیر با نزدیک شدن به آغاز آبگیری سد سیوند و هم اکنون با آغاز آبگیری سد سیوند ،بازار اخبار در باره آثار تخریبی این سد بر روی پاسارگاد، داغ است اخباری که بیشتر جلب توجه میکند این خبرهاست: تخریب کامل تخت جمشید ، غرق شدن پاسارگاد، غرق شدن آرامگاه کوروش ، نابود شدن جنگلها منحصر بفرد تنگه بلاغی ، تغییر وضعیت زیست محیطی منطقی ، احتمال وقوع زلزله در اثر آبگیری ، تخریب آثار پاسارگاد و خصوصا قبر کوروش در اثر رطوبت بالای آب پشت سد!و... عوامفریبان ، پای را از این سخنان فراتر گذاشته و حتی عکسهایی را از زیر آب رفتن قبر کوروش نیز در اینترنت منشر کردنداما واقعیت اینست که نه پاسارگاد ونه تخت جمشید و نه قبر کوروش به زیر آب میرود نه تنگه بلاغی جنگلی منحصر بفرد دارد نه با زدن سد وضعیت زیست محیطی منطقی تغییری میکند که اثر منفی داشته باشد، نه با زدن سد زلزله می آید و نه رطوبت اثر تخریبی بر روی آثار دارد... از بین موارد بالا تنها مسئله تاثیر رطوبت است که ارزش بحث دارد وگرنه بقیه موارد بیشتر شبیه به لطیفه است ... ghoghnooos.mihanblog.com/

شهاب

آیا براستی آرامگاه کوروش در پاسارگاد، محل دفن کوروش است ؟ آیا آرامگاهی که تا ۱۰۰ سال پیش کسی از آن خبر نداشت ، قبر کوروش است ؟ از روایتها چنان بر می آید که کوروش ، در نبرد با ماساژتها ، کشته شده است و گویا مومیایی هم نشده است.بسیار دور از ذهن است که فرض کنیم ‌‌٬جنازه کوروش را در آن زمان و با آن امکانات محدود٬ آنهم با یک ارتش شکست خورده به پاسارگاد اورده باشند ٬ بدون اینکه تجزیه شود.پس با توجه به نحوه کشته شدن او مجهول ماندن عاقبت جسد وی ٬ کسی از چگونگی انتقال جسد او به پاسارگاد سخنی نگفته و اینگونه است که پس از ۲۴۰۰ سال و در صد سال پیش ناگهان قبری سر بر می آورد و میشود آرامگاه کوروش کبیر ghoghnooos.mihanblog.com/

مدیریت سایت مکران

سلام دوست گرامی از اينکه می بينیم سرزمین خود را اینچنین به جامه می شناسانید بسیار خوشهالیم و امیدواریم در رسیدن به اهداف عالیه خود دست پیدا کنید . به دلیل اینکه هدف ما در این راه شناساندن صحیح این خطه از جهان به تمام جهانیان و شناساندن فرهنگ خودمان است آدرس وب شما را در وب سایت مکران درج نمودیم تا از شما تشکری به عمل آوریم . امیدواریم هر چه بیشتر در راه خود کوشا باشی

صدرا

سلام مرد باستانشناس کار خوبی کردی به وبم سر زدی خيلی وقت بود آپ نکرده بودی . نگران شدم حفاران غير مجاز بلايی سرت آوردند . عرشيا اينو ميدونستی که زمين شناسی يه شاخه داره به نام زمين باستان شناسی تازگيا ما تو دانشگاه يه کنفرانس داشتيم راجع به اين موضو ع کشف ردپای پستانداران در غاری در جنوب بيرجند بنام روستای چهکند يکی از بچه های همون منطقه به نام دکتر حبيبی اين کنفرانس و ارائه داد خيلی هم جالب بود و همه مات صحبتهای دکتر بودند . يه مژده هم بهت بدم من يه چيز خيلی جديد کشف کردم که خيلی جالب توجه . بهم ميل بزن تا برات بيشتر بگم من وافعا خوشحال شدم از اينکه دوباره آپ کردی . به اميد ديدار . زمين شناس مکران = باستان شناس مکران